Send Lette
Військовополонені

Родини загиблих у російському полоні військових мають отримувати 15 мільйонів гривень

Родини військових, які загинули в полоні, часто стикаються з несправедливістю під час визначення розміру одноразової грошової допомоги. Уповноважена президента з питань захисту прав військовослужбовців Ольга Решетилова вважає, що родини загиблих у полоні мають отримувати таку ж допомогу, як і родини військових, що загинули на полі бою. Для врегулювання цього питання у Верховній Раді зареєстрували відповідний законопроєкт. Розповідаємо, чому він важливий.

Родини військовослужбовців, які загинули в полоні, є однією з найбільш вразливих груп. У більшості випадків Російська Федерація повертає тіла загиблих у настільки жахливому стані, що ані українські, ані міжнародні експерти не можуть достеменно встановити причину їх смерті в полоні. 

— Це провокує обурення рідних і здебільшого зумовлює їхню недовіру до висновків судово-медичних експертиз. При цьому родини загиблих у полоні стикаються з різними підходами уповноважених органів до визначення розміру одноразової грошової допомоги, — пояснює Олена Бєлячкова, юристка і координаторка груп родин полонених та зниклих безвісти МІПЛ.

Якщо в разі загибелі від поранення (контузії, травми, каліцтва) родинам мають виплатити одноразову допомогу 15 мільйонів гривень, то у випадку смерті під час полону в результаті захворювання ця сума в рази менша і становить трохи більш 2 мільйонів гривень. 

Примітка: одноразова грошова допомога призначається і виплачується у розмірі 750-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року. У 2025 році прожитковий мінімум для працездатних осіб в Україні становить 3028 гривень. Отже, розмір одноразової грошової допомоги у 2025 році становить 2 271 000 гривень.

Зауважимо, що перебування в полоні є продовженням військової служби (за винятком підтвердженої добровільної здачі в полон). Відповідно загибель у полоні так само пов’язана із захистом Батьківщини, як і загибель на полі бою, тому родини мають право на рівноцінну допомогу і захист їхніх прав.

Водночас наразі, щоб отримати одноразову грошову допомогу 15 мільйонів гривень, члени сімей загиблих у полоні військовослужбовців вимушені відстоювати свої права у судах.

Запропоновані проєктом зміни до закону “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” врегулюють це питання. Також зміни передбачають таку виплату тим родинам, рідні яких загинули в полоні раніше, до моменту набрання чинності новою нормою.

— Ці зміни гарантують виплату одноразової грошової допомоги родинам військових, які загинули, не витримавши катувань і тортур у російському полоні під час виконання обов’язків військової служби, — каже Олена Бєлячкова.

Авторка: Яна Ільків, журналістка МІПЛ

Матеріал підготовлено за підтримки Міжнародного фонду «Відродження». Матеріал представляє позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження».

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Військовополонені
Рідні зниклих безвісти і полонених 14 окремої механізованої бригади долають пішки 350 км

Пунктом призначення представниць спільноти родин зниклих безвісти та полонених 14 ОМБр стане Говерла. Маршрут почався з м. Володимир Волинської області і пролягає через Павлівку, Буськ, Рогатин, Бурштин, Івано-Франківськ, Надвірну, Ворохту. Участь у поході беруть Тетяна Римша, Олександра Римша та Інна Мисанюк. За сім днів пішки вони подолають близько 350 км.

19 Травня 2025

Військовополонені
Три роки без батька: маленький Тимур щодня обіймає фото тата — морського піхотинця 

Артур Рудь — захисник Маріуполя, офіцер 36 окремої бригади морської піхоти ім. контрадмірала Білінського. 12 квітня 2022 року він, як і ще понад тисяча українських військовослужбовців, які тримали оборону на металургійному комбінаті ім. Ілліча, потрапив у полон

13 Травня 2025

Військовополонені
Єдина платформа для родин зниклих безвісти запрацює вже у травні — Артур Добросердов 

Чи має Україна державну стратегію розшуку зниклих безвісти і повернення полонених? Що робити, якщо рідна людина потрапила в полон чи зникла безвісти? Як допомогти звільненню полонених і цивільних утримуваних і водночас їм не зашкодити? Ці питання обговорили на круглому столі “Зниклі та полонені: дорога до справедливості”. Організатором заходу стала громадська організація “Жінки роду” за участі об’єднань “Жінки ТРО”, “Жінки ЗСУ”, Національної спілки журналістів України. 

3 Травня 2025

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Війна і правосуддя
В Україні судитимуть творця підконтрольних Росії громадських організацій

Відстежуємо найцікавіші судові справи про злочини, скоєні в умовах війни. У доданих файлах знайдете посилання на 87 справ, які розглядатимуть наступного тижня. Вони розподілені за областями. Зверніть увагу на те, що деякі суди перейменовано в рамках декомунізації.

23 Травня 2025

Інші воєнні злочини
Москва стверджує, що не утримує в полоні українських цивільних, але лише за 15 днів травня затримала і засудила 19

Майже всю першу половину травня російські чиновники, зокрема співробітники репресивного апарату, були зайняті святкуванням радянського Дня Перемоги. Навіть у цих умовах на окупованих українських територіях і в Росії вони продовжували затримувати і засуджувати громадян України.

23 Травня 2025

Війна і правосуддя
Підозрюваний у замаху на голову Харківської ОВА Синєгубова зірвав судове засідання

Суд у гучній справі про підготовку вбивства Олега Синєгубова перетворився на хаос. Обвинувачений кричав, бив скло й вимагав “швидку”, заявляючи, що вирок йому вже винесено в іншому кабінеті.

22 Травня 2025

Більше публікацій
OSZAR »